Biografija, datum rođenja, porodica …
Nikola Simić, legendarni srpski glumac, rođen je 18. maja 1934. godine u Beogradu gde je proveo ceo svoj život. Nikola se u Beogradu školovao, živeo i naposletku, preminuo.
Otac mu je po zanimanju bio pekar. Imao je jednu specifičnu izreku. Naime kada bi gospodina Simića pitali nešto o ljudskim osobinama, on je odgovarao: ,,Sve zavisi kako si zamešen”. I sam Nikola je koristio ovu izreku u raznim situacijama.
Nikolin stariji brat, Slavko Simić, takođe je glumac po profesiji i jedna od znamenitih ličnosti domaćeg glumišta. Slavko je stariji od Nikole čitavih deset godina. Postoji jedna zanimljivost vezana za to kako se Nikola Simić odlučio za glumu. Veliku ulogu u tome imao je njegov brat.
Naime, Nikola je kao dečak voleo da slika i planirao je da upiše Umetničku školu. Polagao je prijemni u Novom Sadu gde je u to vreme Slavko radio kao profesor i kao glumac. Slavko je živeo sam i Nikola bi mu se pridružio, ukoliko bi upisao studije. Međutim Slavko mu javlja da nije prošao prijemni ispit, i Nikola tada upisuje ,,Akademiju za pozorište, film, radio i televiziju” u Beogradu. Tek nekoliko godina kasnije, Nikola će slučajno saznati da je on zapravo položio prijemni ispit u Novom Sadu. Njegov brat je verovatno zaboravio smicalicu koju je napravio, pa je Nikoli preneo pozdrave od izvesne gospođe koja je naglasila da joj je žao što što Nikola nije išao u Umetničku školu kad je već prošao prijemni ispit. Nikoli je u tom trenutku sve bilo jasno. Kako je prokomentarisao za dnevni list ,,Politika”, kojem je i ispričao ovu priču, nije ništa pitao brata. Slavko je tada živeo sam u Novom Sadu i mlađi brat bi mu samo smetao. Bilo kako bilo Slavko je dobio stan za sebe a Srbija velikog glumca.
Glumu je studirao u klasi profesora Josipa Kulundžića, od kojeg je Nikola mnogo toga naučio. Sa njim u klasi bilo je još sedmoro glumaca, među kojima su bili i Ružica Sokić i Velimir Bata Živojinović. Tokom studija Nikola je ostvario svoje prve glumačke korake. Prva uloga bila je 1957. godine u pozorišnoj predstavi ,,Oklopni voz”, gde je imao manju sporednu ulogu.
Foto: skandalozno.rs
Supruga, deca, unuci …
O privatnom životu Nikole Simića se zna veoma malo. Poznato je da je Simić bio oženjen i da ima ćerku ali da se nekoliko godina pred smrt razveo od supruge, navodno jer je ušao u vezu sa, skoro, pedeset godina mlađom koleginicom. Radi se o glumici Sonji Kostić, sa kojom je Nikola radio na predstavi ,,Buba u uhu”. I Nikola i Sonja su demantovali ove glasine.
Nikola Simić ima i dve unuke, a to su Isidora i Sara. One danas imaju četrnaest i jedanaest godina. Starija Isidora, krenula je dekinim stopama, sa željom da postane glumica. Bila je član pozorištanceta ,,Puž”.
Nikola Simić u ,,Tesnoj koži”
Film po kojem ćemo najradije pamtiti Nikolu Simića svakako je ,,Tesna koža”. On u ovom ostvarenju tumači nervoznog Dimitrija Mitu Pantića, koji radi kao mlađi referent u jednom državnom preduzeću. Njegov direktor i nadređeni, Srećko Šojić je prevrtljiv, sklon prevarama, ali ne baš naročito kulturan i pametan, što Pantića dovodi do ludila. Njih dvojica zajedno upadaju u razne nevolje i prolaze kroz mnoge avanture.
Serijalu ,,Tesna koža” prethodio je film ,,Laf u srcu” iz 1981. godine, s tim što se Simićev lik u ovom filmu zvao Sava Mitrović. Šojić je ovde bio samo sporedan lik, dok je glavni protagonista bio Vladimir, student medicine , kojeg je igrao Irfan Mensur.
Već naredne godine usledio je prvi film iz serijala ,,Tesna koža”, a poslednji je emitovan 1991. U planu je bilo i da se snime peti i šesti deo. Međutim došlo je do spora oko autorskih prava, tako da je dalje snimanje otkazano, a nakon smrti Nikole Simića, odustalo se i od šestog dela. Umesto toga, Siniša Pavić je snimio seriju ,,Bela lađa”, kao nastavak ,,Tesne kože” uz određene izmene. Mitu Pantića ovoga puta igrao je Petar Kralj.
Ostali filmovi, uloge, predstave, serije …
Spisak filmova i serija u kojima je glumio Nikola Simić je poprilično dugačak. Navešćemo neke od njegovih najvećih uloga:
- Ljubav i moda ( kao Bata )
- Narodni poslanik ( kao Ivković )
- Diplomci ( kao Aca )
- Buba u uhu ( kao Viktor )
- Hitler iz našeg sokaka ( kao Leksi )
- Više od igre ( kao Guliver )
- Nije nego ( kao direktor Martinović )
- Sumnjivo lice ( kao Jerotije, a u drugoj verziji iz 1990. kao Milisav )
- Vruć vetar ( kao Šurdin šef )
- Laf u srcu ( kao Sava )
- Erogena zona ( kao Kikirez )
- Tesna koža, I II III IV deo ( kao Pantić )
- Davitelj protiv davitelja ( kao inspektor Ognjen Strahinjić )
- Moljac ( kao doktor Tabacki )
- Nema problema ( kao Milenko Pantić )
- Ćao inspektore ( kao Miki )
- Majstor i Šampita ( kao Velja )
- Druga Žikina dinastija, Sulude godine ( kao Svetislav )
- Vuk Karadžić ( kao Jozef Škoda )
- Tajna manastirske rakije ( kao brat Gabrijel )
- Vampiri su među nama ( kao doktor Švarc )
- Sekula se opet ženi ( kao Siniša )
- Glava šećera ( kao Đuka )
- Svemirci su krivi za sve ( kao Svemirac )
- Srećni ljudi ( kao Ostojić )
- Treća sreća ( kao poštar. U ovom filmu je ostao upamćen po rečenici: ,,Di je moj moped?”)
- Gore dole ( kao Hranislav )
- Lajanje na zvezde ( kao direktor škole )
- Porodično blago ( kao deda Tripko )
- Bumerang ( kao Aprcović )
- Crni Gruja ( kao gazda Slavko )
- Stižu dolari ( kao Aleksandar Ljutić )
- Ljubav navika panika ( kao Mića )
- Agencija za SIS ( kao Spiridon )
- Čitulja za Eskobara ( kao čika Steva )
- Ono kao ljubav ( kao Toma )
- Beli lavovi ( kao dekica )
Foto: novosti
Spisak pozorišnih uloga je mogo veći, a izdvojićemo, na primer: Buba u uhu, Pseći valcer, Velika auto trka, Revizor, Čekajući Godoa, Skakavci, Punjene tikvice…. Još od 1959. godine bio je stalni član ,,Jugoslovenskog dramskog pozorišta”.
Programi za decu i sinhronizacija crtanih filmova
Mnogi najradije pamte Nikolu Simića po crtanim filmovima. Glumac je pozajmio glas nekim od omiljenih crtanih junaka, uključijući i: Duška Dugouška, Mikelanđela i Sekača ( iz ,Nindža Kornjača” ), Čip Čejsa, Megatrona i Blustrika ( iz Transformersa ) , Gargamela ( iz ,,Štrumfova” ), Miki Mausa, Šilju, i mnogim drugima.
Nikola Simić rado je učestvovao u mnogim programima za decu. U serijalu ,,Dobro veče, deco” bio je takozvani čika Antika, koji je svako veče pričao bajke. Emisiju bi završavao tako što bi samo nagovestio o kojoj će bajci sutradan govoriti, pa je svoju publiku ostavljao u neizvesnosti do narednog dana.
Kada je preminuo Nikola Simić?
Veliki glumac živeo je osamdeset godina i bio je aktivan glumac, skoro sve do same smrti. Početkom 2014. godine kulminirala je njegova borba sa rakom prostate, a pogoršali su se i problemi sa bešikom. Operisan je, prvi put u februaru 2014, a drugi put u junu iste godine. Borbu za život izgubio 9. novembra 2014. godine.
Sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu. 14. novembra 2014. održana je komemoracija u čast Nikole Simića, na sceni Ljuba Tadić u ,,Jugoslovenskom narodnom pozorištu”. Na komemoraciji su govorili: Branka Petrić, Branislav Lečić, Ljubiša Ristić, Zdravko Šotra, Milena Vasić, Irfan Mensur, Tamara Vučković …